Zapraszamy do korzystania z atrakcji dla dzieci i młodzieży w ramach festiwalu literatury non fiction “OKOlice Literatury: Granice i Pogranicza”. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na spotkania na żywo obowiązują wejściówki.
Europa bez granic
25 września (piątek) godz. 17.00
filia nr 38, ul. 26 Kwietnia 1
“Niewidzialne mury, czyli jak słowa potrafią dzielić i ranić” – warsztaty wokół książki dla młodzieży w wieku 13-15 lat, prowadzenie: Boguś Janiszewski i Max Skorwider (zapisy: [email protected])
Tematem warsztatu będzie tzw. hejt. Pracując metodami aktywnymi przyjrzymy się, wspólnie z uczestnikami, zjawisku agresji werbalnej. Podzielimy się osobistymi refleksjami związanymi z mową nienawiści, zastanowimy nad przyczynami zjawiska, poszukamy konstruktywnych rozwiązań. Pracować będziemy przede wszystkim na doświadczeniach uczestników. Poza dyskusją i rozmową, zaprosimy młodzież do działania – będziemy konstruować, pisać, poszukiwać kreatywnych działań pokazujących siłę i moc pozytywnego języka – po to, aby budować kompetencję świadomej, otwartej komunikacji. Inspiracją i motywem warsztatu będzie książka „Mury” autorstwa prowadzących.
Warsztaty potrwają ok. 180 min.
Polska. Ludzie i terytorium
26 września (sobota)
filia nr 4, ul. Barnima 25
godz. 12.00 – “Mała wojna” – spotkanie interaktywne dla dzieci (wiek: 8+) z Katarzyną Ryrych, prowadzenie: Zosia Fenrych
We wrześniu 1939 roku wszystkim wydawało się, że wojna potrwa tylko parę tygodni, a już z pewnością nie dotrze do niewielkiej willi stojącej przy jednej z uliczek na obrzeżach Lwowa.
Wiele mówi się o bohaterach ginących w nierównej walce tam, gdzie szalała wielka wojna, zaś ci, którzy prowadzili swoją małą wojnę, pomagając najsłabszym tego świata – dzieciom, starcom, chorym – odeszli w zapomnienie.
Nie walczyli przy pomocy broni, kierowali się sercem, ale ginęli jak żołnierze. O nich właśnie porozmawiamy podczas spotkania. Autorka książki będzie z nami obecna online.
Godz. 14.00 – “Tajemnice miejsca” – warsztaty literackie dla dzieci w wieku 10-12 lat, prowadzenie: Daniel Odija (zapisy: [email protected])
Każda miejscowość ma swoje tajemnicze miejsca, które działają na wyobraźnię. Podczas warsztatów odkryjemy wyjątkowość miejsca, w którym uczestnicy mieszkają, uczą się, bawią. Zajęcia mają na celu rozbudzić ciekawość świata oraz nauczyć budowania historii. Uczestnicy warsztatów posiądą umiejętność obserwacji i werbalizowania oraz zapisu swoich opowieści o miejscach, które „działają” na ich wyobraźnię. Nauczą się budować scenariusze oraz sposoby kreowania postaci. W efekcie dzieci napiszą krótkie formy prozatorskie i wierszowane, mające zbudować „osobistą” historię miejscowości, w której mieszkają. Całkiem inną od historii dorosłych.
Uwaga! Prosimy, aby uczestnicy mieli w telefonie zdjęcia swoich ulubionych miejsc, albo takich, których nie lubią.
Warsztaty potrwają ok. 180 min.
Partner
Wydawnictwo Czarne
Patroni medialni
portal wSzczecinie.pl
portal SzczecinCzyta.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.