2019 – Transformacja

20-22 września 2019 w Szczecinie odbyła się pierwsza edycja festiwalu OKOlice Literatury pod hasłem Transformacja. Temat tej odsłony poświęcony będzie 30. rocznicy wydarzeń 1989 r. i transformacji ustrojowej w Polsce.

W ramach festiwalu odbyły się spotkania autorskie, warsztaty, panel dyskusyjny, pokazy filmów dokumentalnych, spotkania dla dzieci oraz spacery miejskie. Część z wydarzeń tłumaczona była na język migowy.

OKOlice Literatury to festiwal literatury non-fiction, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie.

Czytelnicy bardzo chętnie sięgają po literaturę non-fiction. Z pewnością wpływ na to ma fakt, że zazwyczaj jest to tematyka bliska każdemu z nas, ale często pokazywana z innej, nieznanej nam perspektywy. Z drugiej strony często przedstawia rzeczywistość, która jest nam obca, bo mimo, że dzieje się tu i teraz, to dzieje się bardzo daleko od nas. A czasem taką, która dzieje się nie tak daleko, ale nadal z różnych względów jest nam obca.  

Niezależnie od powodów, dla których sięgamy po literaturę non-fiction, zajmuje ona obecnie ważne miejsce na naszych prywatnych i bibliotecznych półkach. Dlatego warto o niej posłuchać i o niej rozmawiać. Przy tym zależy nam, aby Szczecin wpisał się na stałe w mapę festiwalową Polski.