2021 – Program

Oprócz realizacji wydarzenia stacjonarnie – w miarę możliwości i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa na wypadek pandemii – poprowadzimy streamingi na żywo z większości spotkań. Na wszystkie spotkania obowiązują bezpłatne wejściówki.

Festiwal podzieliliśmy na bloki tematyczne związane z różnym spojrzeniem na tytułowe rzeczy i ich relacje z ludźmi. 

15 września (środa)
Wydarzenie otwierające

godz. 18.00 – zapraszamy na spotkanie z gościem specjalnym festiwalu, Andrzejem Stasiukiem, które poprowadzi Agata Rokicka. Wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy. Bezpłatne wejściówki dostępne TUTAJ

BLOKI FESTIWALOWE

20 września (poniedziałek)
Czytanie rzeczy

godz. 17.00 – zapraszamy na warsztaty dla młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom “Czytanie rzeczy” uwrażliwiające uczestników na istotę zdjęcia, jako materii, która jest nośnikiem narracji i pamięci.
Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska
Zapisy na warsztaty TUTAJ

O warsztatach
Zanim spotkałam właściciela zdjęć, z wielkiego kartonu wyciągałam światłoczułą materię, na której zapisywał świat. Z każdą fotografią poznawałam nowe fakty, rozczytywałam zapis migawki. Składałam domniemaną historię.  Każda narracja jest prawdopodobna. Ciekawość, posiadanie skrawków czyjejś historii, spotkanie z człowiekiem do tej historii przynależącym postawiło nas przed pytaniem: „Jak bardzo wyrzucone pozwala być odnalezionym?“

3732 zdjęcia, jak domki z kart, pozwalają na tymczasowość. Kolejny raz ułożone obrazy utrwalone powołują kolejne warianty tej samej opowieści. Czy jego mama była Czeszką? Kto robił te zdjęcia? Czemu ją tylko fotografował? Może to zdjęcie nigdy nie powstało…

21 września (wtorek)
Rzeczy niczyje
Blok poświęcony zagadnieniu Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało – rzeczy, które wyznaczają inny sposób patrzenia na historię ludzi.

godz. 18.00  – zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Paweł Piotr Reszka i Mirosław Tryczyk. Prowadzenie: Eryk Krasucki.
Bezpłatne wejściówki dostępne TUTAJ

22 września (środa)
Pamięć rzeczy
Blok poświęcony relacji ludzie-rzeczy z perspektywy antropologii

godz. 18.00 – zapraszamy na panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Ewa Domańska i Monika Stobiecka (online). Prowadzenie: Maksymilian Chutorański.
Bezpłatne wejściówki dostępne TUTAJ

23 września (czwartek)
Ładne rzeczy
Blok poświęcony designowi.

Dla dzieci:
godz. 17.00 – zapraszamy dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej na warsztaty wokół książki „Wszystko widzę jako sztukę”
Prowadzenie: Ewa Solarz. Warsztaty potrwają ok. 1,5 h.
Zapisy na warsztaty TUTAJ

O warsztatach
Czy dzieci rozumieją sztukę współczesną i czy sztukę można spotkać poza muzeum? Zdaniem Ewy Solarz autorki książki „Wszystko widzę jako sztukę” nawet małe dzieci znajdą przyjemność z zabawy w naśladowanie artystów. Podczas warsztatów porozmawiamy o sztuce współczesnej, o niezwykłych pomysłach i nieoczywistych dziełach sztuki. Wspólnie wykonamy kilka artystycznych interwencji. Między innymi zakodujemy się używając sposobu Ryszarda Winiarskiego, oznaczymy przestrzeń niebieską kreską Edwarda Krasińskiego, poprotestujemy jak Monika Drożyńska a na koniec pokolorujemy okolicę jak Katarzyna Przezwańska. Przygotujcie się na artystyczną sztafetę!

Dla dorosłych:

godz. 17.00 – zapraszamy na panel o designie książki, w którym wezmą udział Lex Drewiński i Przemek Dębowski (online). Prowadzenie: Magdalena Tyczka.
Bezpłatne wejściówki dostępne TUTAJ

godz. 19.00 – zapraszamy na panel o designie rzeczy, w którym wezmą udział Małgorzata Czyńska i Ewa Solarz. Prowadzenie: Anna Sienkiewicz. 
Bezpłatne wejściówki do pobrania TUTAJ

24 września (piątek)
Nadmiar rzeczy
Blok podzielony na dwa segmenty tematyczne: nadmiar śmieci i nadmiar jedzenia.

Dla młodzieży
godz. 17.00 – zapraszamy młodzież od 12 roku życia na warsztaty „Slow Fashion”. Prowadzenie: Maria Stafyniak.
Zapisy na warsztaty TUTAJ

O warsztatach
Z odzyskanych tkanin (stare ubrania, zasłony, torby) będziemy szyć nowe torby. Może masz starą koszulkę, sukienkę, spodnie, które Ci się znudziły? Koniecznie zabierz je ze sobą na warsztaty!

Aby torby miały osobisty charakter, będziemy szukać swojego ulubionego tekstu: piosenki, wiersza, zasłyszanych lub wymyślonych słów – i wyhaftujemy na nich wymyślony motyw. Dla mniej cierpliwych oddamy do dyspozycji farbę do tkanin i szablon.

Dla dorosłych

godz. 17.00 – zapraszamy na panel dyskusyjny dotyczący nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym wezmą udział Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska (online). Prowadzenie: Anna Godzińska. 
Bezpłatne wejściówki dostępne TUTAJ

godz. 19.00 – zapraszamy na panel poświęcony nadmiarowi i marnowaniu jedzenia. Porozmawiamy z Katarzyną Wągrowską.
Bezpłatne wejściówki dostępne TUTAJ

25 września (sobota)
Rzeczy osobiste
Blok poświęcony rzeczom codziennym, prywatnym i rodzinnym.

godz. 12.00 – zapraszamy na panel o przedmiotach codziennych, w którym udział wezmą Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko. Prowadzenie: Wojciech Ciesielski.
Bezpłatne wejściówki dostępne TUTAJ

Wydarzenie towarzyszące:
Wystawa smart obiektów opisanych w książce  “Smart obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy”.

godz. 14.00 – zapraszamy na panel o rzeczach w powojennej Polsce, w którym udział wezmą Agata Zborowska i Marcin Wicha (online). Panel poprowadzi Aneta Makowska. 
Bezpłatne wejściówki dostępne TUTAJ

godz. 16.00 – zapraszamy na spotkanie wokół książki “Dno oka. Eseje o fotografii” z Wojciechem Nowickim. Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.
Bezpłatne wejściówki dostępne TUTAJ

godz. 18.00 – zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone antropologii codzienności, w którym wezmą udział Olga Drenda i Roch Sulima. Prowadzenie: Kalina Kukiełko-Rogozińska.
Bezpłatne wejściówki dostępne TUTAJ