2021 – Rzeczy i Ludzie

W dniach 15-25 września 2021 r. zapraszamy na trzecią edycję festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Literatury”. Tematem przewodnim będą rzeczy i ludzie. Tytuł nawiązuje do jednej z najważniejszych polskich publikacji poświęconych dyskursowi nieantropocentrycznej “Rzeczy i ludzie. Humanistyka wobec materialności”, pod red. Jacka Kowalewskiego i Wojciecha Piaska. 

Festiwal obejmuje bloki tematyczne związane z różnym spojrzeniem na tytułowe rzeczy i ich relacje z ludźmi. Do udziału w spotkaniach autorskich, panelach dyskusyjnych i warsztatach zapraszamy młodzież, dorosłych i seniorów. Odbędą się również warsztaty adresowane do dzieci.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8).

Wstęp wolny.

15 września 2021, godz. 18 – otwarcie festiwalu i spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem, tłumaczone na język migowy.

W dniach 20-25 września odbędą się wydarzenia festiwalowe, podzielone na bloki tematyczne.

BLOK – Rzeczy niczyje poświęcony zagadnieniu Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało – rzeczy, które wyznaczają inny sposób patrzenia na historię ludzi.

BLOK – Pamięć rzeczy, poświęcony relacji ludzie-rzeczy z punktu widzenia antropologii na poziomie gatunkowym, społecznym i indywidualnym.

BLOK – Ładne rzeczy, poświęcony designowi.

BLOK – Nadmiar rzeczy, podzielony na dwa segmenty tematyczne: nadmiar śmieci i nadmiar jedzenia.

BLOK – Rzeczy osobiste, poświęcony rzeczom codziennym, prywatnym, rodzinnym oraz fotografii.

Na wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki w serwisie Evenea. Ilość miejsc jest ograniczona. Szczegóły TUTAJ.

Jeżeli ktoś z różnych względów nie może wykorzystać pobranej wejściówki, proszony jest o zgłoszenie tego faktu organizatorom, aby zwolnić miejsce dla innych uczestników.

Większość spotkań będzie transmitowana online na naszym profilu na Facebooku. Żeby wziąć udział w transmisji wystarczy o wybranej godzinie wejść na profil i obserwować najnowsze posty – transmisja rozpocznie się z około minutowym opóźnieniem w stosunku do rozpoczęcia spotkania na żywo.

Prosimy pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu). Regulamin wydarzenia będzie dostępny na miejscu i jest do wglądu na stronie okoliceliteratury.pl. 

Partner
Wydawnictwo Czarne

Patroni medialni
portal wSzczecinie.pl
portal SzczecinCzyta.pl

Partner
Patroni medialni