Goście

Olga Gitkiewicz
Reporterka, redaktorka prasowa i książkowa, felietonistka miesięcznika „Znak”. Współpracuje z Instytutem Reportażu, uczy w Polskiej Szkole Reportażu. Jej książka „Nie hańbi” (2017) o polskim rynku pracy była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Reportaż „Nie zdążę” (2019) został nagrodzony tytułem Reporterska Książka Roku Grand Press. W ubiegłym roku opublikowała esej biograficzny „Krahelska. Krahelskie” (2021). W tej chwili kończy pracę nad reporterską książką poświęconą przestrzeniom wspólnym i przestrzeniom osobnym. 

fot. Mateusz Skwarczek Agencja Gazeta

Małgorzata Gołota
Dziennikarka Radia TOK FM i Wirtualnej Polski. Autorka serii podcastów ekologicznych „Koniec świata” i „Klimat zmian”. W 2018 r. rzeczniczka prasowa kampanii „Kocham. Szanuję” dedykowanej tysiącom polskich kobiet doświadczających przemocy domowej. Współautorka książki “Krótka ulica, długa historia. Próżna, Plac Grzybowski i okolice”. Lektorka i głos wielu audiobooków. 

źródło: http://wydawnictwoagora.pl/autorzy-i-tworcy/golota-malgorzata/

Weronika Fibich
Pracuje z płynną i ulotną materią performatywną, na granicy reportażu i dokumentu. Autorka kilkudziesięciu akcji teatralnych, performansów site-specific i eksperymentów formalnych. Twórczyni filmów dokumentalnych oraz projektów artystycznych. Artystka antydyscyplinarna. Od 1998 roku związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana. W polu jej zainteresowań znajdują się działania realizowane w przestrzeni poza/teatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, w(y)kluczenia, nie/pamięci, tożsamości i (gość)inności.

https://www.weronikafibich.pl/

Marina Hulia
Rosjanka urodzona na terenie dzisiejszej Ukrainy. Pochodzi z mieszanej, rosyjsko-białoruskiej, rodziny. Od 20 lat mieszka w Polsce. Działaczka społeczna. Oprócz pisania także śpiewa i recytuje poezję.
Człowiek Dnia Radio Wolna Europa – Sekcja Białoruska i Rosyjska (2005). Laureatka Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, a także Integracji Społecznej (2006) oraz Nagrody im. Sergio Vieira de Mello za Zasługi dla Pokojowego Współistnienia i Współdziałania Społeczeństw, Religii i Kultur (2005).

fot. Filip Kacalski

Maciej Kowalewski
Socjolog, dr hab. nauk społecznych w dyscyplinie socjologia. Dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. W swoich pracach badawczych zajmuje się mieszkalnictwem, miejską kulturą, polityką protestu, degradacją i odnową miast. Stypendysta DAAD i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Kierownik projektu badawczego finansowanego przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki.

Marcin Mamoń
Dziennikarz, reżyser licznych filmów dokumentalnych, m.in. Prawdziwy ojciec chrzestny, The Smell of Paradise, Brüder des Jihad. Znany z głośnych relacji z terenów ogarniętych konfliktami. Przygotowywał reportaże z Czeczenii, nakręcił także film Chechnya. The Dirty War, z powodu którego był objęty zakazem wjazdu do Federacji Rosyjskiej.
W 2017 roku ukazał się jego książkowy debiut Wojna braci, poświęcony nieformalnej społeczności bojowników, których łączą wspólne ideały.

źródło: Wydawnictwo Literackie

Madina Mazalieva
Czeczenka, wraz z trójką dzieci opuściła swój kraj po dwóch wojnach czeczeńskich, schronienia szukała w Polsce. Przez wiele miesięcy przebywała na dworcu w Brześciu, starając się o zgodę na wjazd do Polski. Dzięki wsparciu Mariny Hulii i wielu życzliwych osób udało się jej zamieszkać w Polsce. Zaangażowała się w pomoc innym wykorzystując swoje umiejętności kulinarne. Bohaterka filmów dokumentalnych: “Popytka. Ukryty wymiar” (2020 r.) oraz „Wszyscy wszystko zjedli”, pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich (2021 r.)

Piotr Mikołajczak
Współzałożyciel strony Icestory.pl oraz współautor reportaży Szepty kamieni. Historie z opuszczonej i Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii. W 2021 roku ukazała się jego książka NOrWAY. Półdzienniki z emigracji. Publikował w polskiej prasie, m.in. w „Angorze” i „Kontynentach”. Od lipca 2019 roku jest licencjonowanym pilotem wycieczek oraz właścicielem firmy IceStory, oferującej wyjazdy na północ Europy. Po trzyletnim pobycie w Norwegii przeprowadził się na Islandię. Mieszka w Keflavíku.

Olesja Nezhywa
Z zawodu reżyserka teatralna, absolwentka Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki im. I.P. Kotlyarevskogо. Pracowała jako asystentka reżysera w Charkowskim Akademickim Teatrze Dramatycznym oraz jako nauczycielka aktorstwa dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych w „Aktor-Psych&quot” w Charkowie. Głównym obszarem jej zainteresowań jest kształcenie artystyczne młodzieży. Była także uczestniczką intensywnego kursu edukacyjnego w zakresie produkcji filmowej „Cinema-hub”.

Adam Ptaszyński
Twórca filmów dokumentalnych, opiekun medyczny, weganin. Wspólnie z Weroniką Fibich zrealizował m.in. filmy: Wybrany, Tymczasowi Lokatorzy, Heterotopia, Popytka Ukryty wymiar. Dokumentował i towarzyszył z kamerą wielu jej autorskim projektom jak m.in.: Szachy, Przeprowadzka, Beze mnie świat trwa tylko chwilę, Popytka. Współautor filmów: To tylko zwierzęta, W jak wybór, podejmujących tematy praw zwierząt, diety roślinnej, zmian klimatu oraz licznych dokumentacji i materiałów filmowych Inicjatywy BASTA!, Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA! oraz Teatru KANA.

Filip Skrońc
Reporter, fotograf i twórca wideo. Absolwent fotografii prasowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas. Współzałożyciel RATS Agency. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Kontynentach” i magazynie „MaleMAN”. Laureat konkursu na reportaż im. Maćka Szumowskiego oraz finalista Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za materiał z Tanzanii otrzymał nagrodę w konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki wizualne.

źródło: wyd. Czarne

fot. Tamara Pieńko

Paweł Smoleński
Reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Autor książek Pokolenie kryzysu, „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem, Szcze ne wmerła i nie umrze (wywiad rzeka z Jurijem Andruchowyczem), Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie, Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew, Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Syrop z piołunu. Wygnani w akcji „Wisła”, Królowe Mogadiszu, Wnuki Jozuego oraz Czerwony śnieg na Etnie (wraz z Jarosławem Mikołajewskim). Za Izrael już nie frunie otrzymał w 2006 roku Nagrodę im. Beaty Pawlak. Za Syrop z piołunu był w 2018 roku nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, a za Czerwony śnieg na Etnie otrzymał nominację do nagrody czytelników miesięcznika „Kraków i Świat” w konkursie „Portrety”. Jest także laureatem Nagrody im. Kurta Schorka oraz Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Mieszka w Warszawie.

źródło: wyd. Czarne

Ola Synowiec
Absolwentka polonistyki oraz latynoamerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez dziewięć lat mieszkała w Meksyku i pisze o nim dla polskiej oraz zagranicznej prasy. Publikowała m.in. na portalu BBC, w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Podróżach” i „Post-turyście”. Autorka strony Mexico Magico Blog i zbioru reportaży Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk (2018) oraz współautorka (wraz z Arkadiuszem Winiatorskim) książki Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady (2022).

Beata Szady
Dziennikarka i wykładowczyni akademicka. Autorka książki Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy. Publikowała w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Piśmie”.

źródło: wyd. Czarne

Marek Szymaniak
Dziennikarz i reporter. Publikował m.in. w „Dużym Formacie”, „Piśmie” i magazynie „Spider’s Web+”. Twórca podcastu o pracy Pracownia. Laureat nagrody za reportaż prasowy przyznawanej przez jury Festiwalu Wrażliwego, zwycięzca konkursu dla dziennikarzy „Pióro odpowiedzialności” oraz zdobywca drugiej nagrody w konkursie „Twarze ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego. Dwukrotnie znalazł się w finale konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz trzykrotnie w finale Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, m.in. za debiutancką książkę Urobieni. Jego druga książka Zapaść otrzymała nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz w konkursie Grand Press na reporterską książkę roku.

źródło: wyd. Czarne

Wojciech Tochman
Reporter, pisarz. Wydał m.in. książki Jakbyś kamień jadła i Dzisiaj narysujemy śmierć, które razem z Pianiem kogutów, płaczem psów tworzą tryptyk o codziennym życiu po ludobójstwach w Bośni i Hercegowinie, w Rwandzie i w Kambodży. Jest tłumaczony na niemal wszystkie główne języki europejskie. Wydaje także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Laureat kilku nagród, w tym Premio Kapusciński przyznawanej w Rzymie. 

źródło: Wydawnictwo Literackie

Barbara Wilińska
Absolwentka studiów psychologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, śpiewaczka, trenerka głosu, kaligraf, malarka.
Wykonuje muzykę dawną i tradycyjną, śpiewając i grając na lirze korbowej, suce, dulcymerze, kantele i tamburze. Śpiewa solo, improwizuje głosem, tworzy muzykę improwizowaną i komponuje (płyta „Statek Szaleńców” formacji Powidok)/
Od wielu lat maluje i kaligrafuje. Szyje lalki. Tworzy grafiki, swoiste mapy podróży wewnętrznych na papierze i pergaminie. Od 2010 roku pokazuje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Swoje umiejętności i zainteresowania wykorzystuje w pracy edukacyjnej i artystycznej poprzez współpracę z instytucjami kultury i teatrami w Polsce, tworzenie projektów indywidualnych i grupowych, prowadzenie regularnych i okazjonalnych warsztatów wokalnych i kaligraficznych oraz prowadzenie zespołów folkowych i śpiewu tradycyjnego.

Arkadiusz Winiatorski
Absolwent ekonomii i logistyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Pracował przy organizacji imprez kulturalnych oraz sportowych, a także jako edukator filmowy i medialny. Obecnie pilot wypraw po krajach Ameryki Łacińskiej. Jego piesza wędrówka z Panamy do Kanady (częściowo zrealizowana z Olą Synowiec) została uznana za podróż roku przez „National Geographic Traveler”, uhonorowana Nagrodą im. Tony’ego Halika, a także pierwszą nagrodą i nagrodą publiczności na Festiwalu Podróżniczym „Śladami Marzeń”. Rezultatem wyprawy jest książka Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady, napisana wspólnie z Olą Synowiec. Swoje piesze podróże relacjonuje na stronie Stones on Travel.

źródło: wyd. Czarne

Ewa Winnicka
Reporterka, autorka książek Londyńczycy, Angole, Nowy Jork zbuntowany, Milionerka, Był sobie chłopczyk oraz Greenpoint. Współautorka książek Głosy i Władcy strachu (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także 1968 (z Cezarym Łazarewi­czem). Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press, laure­atka Nagrody Gryfia, nagrody dla najlepszej książki roku przyznawanej w ramach Festi­walu Reportażu w Lublinie oraz nagrody MediaTory. Otrzymała również nominacje do Nagrody Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

źródło: wyd. Czarne