Program festiwalu OKOlice Literatury 2023

Przedstawiamy opis programu.

Dzień pierwszy

Tegoroczną edycję festiwalu OKOlice Literatury oficjalnie rozpoczniemy 25 października (śr.) o godz. 18:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2).

Naszymi pierwszymi gościniami będą Bernadetta Darska — literaturoznawczyni i krytyczka literacka oraz Paulina Surniak — tłumaczka literatury oraz blogerka. Rozmowę poprowadzi Gabriel Augustyn.

Temat przewodni panelu dyskusyjnego zapowiada się niezwykle interesująco: będzie to refleksja nad aktualną kondycją reportażu jako gatunku publicystyczno-literackiego, a także jego ewolucją po roku 2010. Reportaż, jako forma literacka, pełni kluczową rolę w kształtowaniu naszego spojrzenia na świat, a w obecnej erze medialnej i informacyjnej jego znaczenie staje się coraz bardziej istotne. 

Zauważamy też, że pojawiają się nowe formy reportażu, często odchodzi się od gatunku, a autorzy niekiedy bardziej skupiają się na kreowaniu swojego wizerunku w internecie, niż na warsztacie. Warto zastanowić się jaki status ma Polska Szkoła Reportażu, Ryszard Kapuściński, czy pojawili się nowi mistrzowie?

Jesteśmy więc pewni, że dyskusja na ten temat będzie inspirująca i pozwoli nam spojrzeć na reportaż w zupełnie nowy sposób.


Dzień drugi

Drugiego dnia festiwalu czekają na nas dwa spotkania, na których nie zabraknie z pewnością głębokich refleksji i dyskusji. To doskonała okazja, aby zagłębić się w tematykę reportażu radiowego i podcastów, dowiedzieć się więcej o procesie ich tworzenia, a także nieoczywistych połączeniach tego gatunku z innymi dziedzinami, takimi jak badania naukowe. Spotkanie o godz. 17:00, będzie skupione na fascynującym połączeniu reportażu radiowego z badaniami naukowymi. 

Gościć będziemy Agatę Rokicką, reporterkę i autorkę radiowych opowieści. Towarzyszyć jej będzie dr Barbara Patlewicz z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, która wniesie naukowy aspekt do tej dyskusji. Nasze gościnie pracowały razem wielokrotnie we Lwowie, gdzie starały się ocalić od zapomnienia pamięć o Polakach. Reportaż radiowy Agaty Rokickiej powstawał równolegle do prowadzonych przez dr Barbarę Patlewicz prac badawczych nad miejscami pochówku na lwowskich cmentarzach. Projekt stał się szczególnie ważnym i ciekawym doświadczeniem w kontekście wojny w Ukrainie, w wyniku której część grobów została zniszczona. Rozmowę poprowadzi dr Eryk Krasucki.


O godz. 19:00 przywitamy wyjątkowe gościnie, twórczynie projektu „Torba reportera i podcastera”, czyli Hannę Bogoryja-Zakrzewską oraz Katarzynę Błaszczyk. To dwie postacie, które na polskiej scenie reportażu radiowego mają nie tylko ogromne doświadczenie, ale także wprowadziły nowe standardy i inspirują młodych pasjonatów do eksplorowania tej formy reporterskiej.

Podczas tego spotkania obie panie przybliżą nam swoją misję, czyli „produkcję podcastów od A do Z” oraz działania na rzecz szkolenia młodych pasjonatów tej formy twórczości. Dzięki ich doświadczeniu i wiedzy będziemy mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat procesu tworzenia podcastów oraz tego, jak tworzyć intrygujące i angażujące reportaże dźwiękowe.

Rozmowę z Hanną Bogoryja-Zakrzewską i Katarzyną Błaszczyk poprowadzi Agata Rokicka, co gwarantuje jeszcze głębszy wgląd w świat tworzenia reportaży i podcastów.


Dzień trzeci

Kolejnego dnia tegorocznych OKOlic Literatury zajrzymy na zaplecze kultury i wyruszymy się w meandry tworzenia, ale nie tylko reportażu. Porozmawiamy bowiem także o narzędziach i oddziaływaniu spektaklu reporterskiego, reportażu scenicznego i form antydyscyplinarnych.

O godz. 18:00 słuchając Aleksandry Boćkowskiej — redaktorki i dziennikarki, dowiemy się wiele na temat „kuchni” pracy reporterskiej i nie tylko. Tematyczne pytania zada naszej gościni prowadzący rozmowę, Krzysztof Lichtblau.

Spotkanie na pewno pozwoli pogłębić zrozumienie pracę twórców kultury, również osób, które na co dzień są niewidoczne (montażyści, tłumacze, opiekunowie archiwów fotograficznych, audiodeskryptorzy). To spotkanie to doskonała okazja do poznania kulisów tworzenia reportaży, bo przecież to wszystko nie robi się samo.


Panel dyskusyjny, który odbędzie się o godz. 19:00, skupi się na reportażu zaangażowanym, wychodzącym poza ramy oraz jego wpływie na odbiór społeczny. Uczestniczyć w nim będą wyjątkowi goście:

  • Weronika Fibich, która specjalizuje się w pracy z płynną i ulotną materią performatywną na granicy reportażu i dokumentu. Jest autorką wielu akcji teatralnych, performensów site-specific i eksperymentów formalnych. Jej twórczość koncentruje się na działaniach przeprowadzanych w przestrzeni teatralnej i poza nią, a tematy, które często podejmuje, dotyczą pojęć pogranicza, w(y)kluczenia, (nie)pamięci, tożsamości i (gość)inności.
  • Jakub Skrzywanek, reżyser i obecny dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w AST w Krakowie i kursu Dok Pro w Mistrzowskiej Szkole Wajdy. Jego przedstawienia zyskały szerokie uznanie i były źródłem intensywnych dyskusji w świecie teatralnym. Tworzy teatr otwarty na widza.
  • Janusz Schwertner, dziennikarz, który rozpoczął swoją karierę od współpracy z różnymi czasopismami, a obecnie jest znanym dziennikarzem Onetu. W trakcie swojej kariery zdobył wiele prestiżowych nagród, takich jak Kryształowe Pióra i Grand Prix nagrody dziennikarzy Małopolski. Jego reportaże o systemie opieki psychiatrycznej młodzieży stały się punktem wyjścia dla Jakuba Skrzywanka do stworzenia spektaklu “Spartakus. Miłość w czasach zarazy”.

Dzień czwarty

Na finał 5. edycji naszego festiwalu przygotowaliśmy dwa wydarzenia, oparte na filmowych formach reporterskich. Zapraszamy na dwa seanse filmowe oraz rozmowy z ich twórcami.

O godz. 16:00 spotkanie rozpoczniemy od projekcji filmu krótkometrażowego pt. „Proskenion 2021,” który został zrealizowany w Areszcie Śledczym w Szczecinie. Ten reportaż powstał w ramach programu readaptacji społecznej i koncentruje się na znaczeniu arteterapii w procesie resocjalizacji oraz wykorzystaniu różnych form sztuki w kształtowaniu postaw podopiecznych i zmianie społecznej.

Po projekcji filmu odbędzie się rozmowa z jego twórcami, gdzie dowiemy się więcej o znaczeniu i rozwoju penitencjarnej sztuki filmowej. Wśród uczestników panelu znajdą się ppor. Rafał Nowak, reżyser filmu, por. Katarzyna Chruściel, współautorka scenariusza, oraz Małgorzata Frymus, która przyjmie podwójną rolę panelistki i moderatorki. To wydarzenie, które ukierunkowuje uwagę na znaczenie sztuki i twórczości w kontekście resocjalizacji, oraz pokazuje, jak reportaż filmowy może być narzędziem do zrozumienia i przekazywania istotnych społecznych tematów.


O godzi. 18:00 odbędzie się seans „Filmu balkonowego” który wywołał ogromne zainteresowanie i zdobył liczne nagrody zarówno w kraju, jak i za granicą. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z jego reżyserem, Pawłem Łozińskim. Rozmowę z gościem poprowadzi Krzysztof Spór.

„Film balkonowy” otrzymał wyróżnienia w Konkursie Głównym oraz Konkursie Polskim, a także dwie Nagrody Publiczności na 18. Millennium Docs Against Gravity w Warszawie i Katowicach. Produkcja ta zdobyła uznanie również na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym Grand Prix w Locarno i Biarritz oraz nagrodę MDR Award na festiwalu DOK Leipzig. Film otrzymał także trzy nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY.

Rozmowa z Pawłem Łozińskim, reżyserem „Filmu balkonowego,” będzie skoncentrowana na procesie powstawania tego dokumentu oraz na jego odbiorze zarówno przez widzów, jak i krytyków filmowych. To wydarzenie, które pozwoli zagłębić się w twórczą duszę tego wybitnego reżysera, który jest znany z niezwykłej wrażliwości na ludzką egzystencję i zdolności do przedstawiania głębokich emocji i historii za pośrednictwem swoich filmów.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *