OKOlice Literatury: Pamięć [podsumowanie w fotorelacji]

Tegoroczną edycję naszego festiwalu literatury non-fiction OKOlice uznajemy za zamkniętą.

Tym postem zatem chcemy pochwalić się wszystkim, jaką niesamowitą atmosferą napełniły się ProMedia podczas minionego tygodnia w czasie spotkań z tematyką pamięci.

Każdy kolejny dzień przyniósł wiedzę, doświadczenia i relacje zainteresowanych festiwalową dziedziną, jaką była pamięć w aspektach naukowych, literackich i społecznych.

Zapraszamy zatem do obejrzenia galerii zdjęć z każdego dnia tegorocznych OKOlic, aby utrzymać w sobie wysoki poziom żywych wciąż wspomnień albo zobaczyć, co wydarzyło się cennego podczas spotkań z gośćmi.


Festiwal rozpoczęliśmy od panelu dyskusyjnego o pamięci jako procesie zapamiętywania, a wzięli w nim udział: prof. dr hab. Oxana Kozlova z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, dr n. med. i n. o zdr. Natalia Przybyła z Pracowni Neurokognitywistyki Stosowanej i Logopedii Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Eryk Krasucki, prof. US z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz dr hab. Karolina Izdebska.


W drugim dniu gościli u nas: Cezary Łazarewicz – autor m.in. reportaży “Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, z którym rozmawiał mgr Artur Szparaga, a także Piotr Lipiński — autor reportaży o historii najnowszej oraz dr Andrzej Czyżewski — historyk w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.


W trzecim dniu o pamięci reportera opowiedział w rozmowie z Agatą Rokicką, Wojciech Jagielski – dziennikarz, reportażysta i autor.


W festiwalowy piątek tematyka spotkań dotyczyła różnych wymiarów pamięci: związanej z traumatycznymi przeżyciami, tematami niewygodnymi, czy nieprzepracowanymi.

Katarzyna Kobylarczyk — dziennikarka i reporterka, pytana przez prof. US Radosława Skryckiego, przypomniała o trudnym aspekcie wciąż nierozliczonej przeszłości Hiszpanii.
Piotr Pytlakowski — dziennikarz i autor książki „Strefa niepamięci”, Agnieszka Dobkiewicz — pisarka, reportażystka i dziennikarka oraz dr Agata Jankowska skupili się w dyskusji na kwestii relacji Żydów i Polaków w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.


Ostatni dzień festiwalu wypełniliśmy wydarzeniami w formie odmiennej od spotkań autorskich.

Polina Wierzchowiec poprowadziła spacer przez centrum Szczecina „śladami napisów na szczecińskich budynkach, będących znakiem pamięci o przeszłości”.
Marek Czasnojć – fotograf i pasjonat historii miasta w rozmowie z Anną Kolmer opowiedział o zmieniającym się wciąż Szczecinie, prezentując na slajdach swoje zdjęcia.

Dr Karolina Ćwiek-Rogalska omawiała kwestie ziem odzyskanych i pamięci historycznej.
Moderatorką rozmowy była dr Katarzyna Rembacka.
Na zakończenie, seansem filmu o Johannesie Quistorpie, wprowadzliśmy uczestników do spotkania z jego twórcami, czyli reżyserką Heleną Kwiatkowską ze Stowarzyszenia Sztuka-Promocja-Edukacja oraz operatorem Bartoszem Jurgiewiczem.


Czas także na podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli w wydarzeniach festiwalowych i pomagali nam, choćby obecnością, rozszerzać zainteresowanie literaturą non-fiction.

Dziękujemy zatem autorkom i autorom, osobom ze świata nauki, dziennikarstwa i kultury lokalnej za udział w spotkaniach i rozmowy na najwyższym poziomie.

Wielkie podziękowania dla pań bibliotekarek z ProMediów oraz bibliotekarzy z innych filii, wspierających OKOlicowe działania, a także wolontariuszek z Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora i młodych wolontariuszy za bezcenną pomoc w ogarnianiu festiwalowego chaosu.

Jesteśmy wdzięczni także naszym Partnerom i Patronom Medialnym za rozszerzoną promocję OKOlic w wielu miejscach, dzięki czemu informacje dotarły do różnych grup odbiorców kultury.

Na koniec bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyszli i uczestniczyli w spotkaniach, zadawali inteligentne pytania i z radością rozmawiali z naszymi gośćmi.
Nasz festiwal zrobiliśmy właśnie dla Was!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *