Festiwalowe warsztaty

Warsztaty to te aktywności, na które zawsze jest najmniej miejsc, dlatego poniżej podajemy szczegółowe informacje. Zapisujcie się, póki są darmowe wejściówki! Wszystkie spotkania odbędą się w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8 w Szczecinie).

20 września (poniedziałek)
Czytanie rzeczy

O godz. 17.00 zapraszamy na warsztaty dla młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom “Czytanie rzeczy” uwrażliwiające uczestników na istotę zdjęcia, jako materii, która jest nośnikiem narracji i pamięci. Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska

Na warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/warsztaty-czytanie-rzeczy/

O warsztatach
Zanim spotkałam właściciela zdjęć, z wielkiego kartonu wyciągałam światłoczułą materię, na której zapisywał świat. Z każdą fotografią poznawałam nowe fakty, rozczytywałam zapis migawki. Składałam domniemaną historię.  Każda narracja jest prawdopodobna. Ciekawość, posiadanie skrawków czyjejś historii, spotkanie z człowiekiem do tej historii przynależącym postawiło nas przed pytaniem: „Jak bardzo wyrzucone pozwala być odnalezionym?“

3732 zdjęcia, jak domki z kart, pozwalają na tymczasowość. Kolejny raz ułożone obrazy utrwalone powołują kolejne warianty tej samej opowieści. Czy jego mama była Czeszką? Kto robił te zdjęcia? Czemu ją tylko fotografował? Może to zdjęcie nigdy nie powstało…

O prowadzącej
Weronika Fibich – pracuje na pograniczu sztuk performatywnych, reportażu i dokumentu. Reżyserka akcji teatralnych/performatywnych, artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych.

Związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana od 1998 roku. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, od lat buduje własną, autorską drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości.

23 września (czwartek)
Ładne rzeczy

O godz. 17.00 zapraszamy dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej na warsztaty wokół książki „Wszystko widzę jako sztukę”. Prowadzenie: Ewa Solarz. Warsztaty potrwają ok. 1,5 h.

Na warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki https://app.evenea.pl/event/232956-70/

O warsztatach
Czy dzieci rozumieją sztukę współczesną i czy sztukę można spotkać poza muzeum? Zdaniem Ewy Solarz, autorki książki „Wszystko widzę jako sztukę”, nawet małe dzieci znajdą przyjemność z zabawy w naśladowanie artystów. Podczas warsztatów porozmawiamy o sztuce współczesnej, o niezwykłych pomysłach i nieoczywistych dziełach sztuki. Wspólnie wykonamy kilka artystycznych interwencji. Między innymi zakodujemy się używając sposobu Ryszarda Winiarskiego, oznaczymy przestrzeń niebieską kreską Edwarda Krasińskiego, poprotestujemy jak Monika Drożyńska a na koniec pokolorujemy okolicę jak Katarzyna Przezwańska. Przygotujcie się na artystyczną sztafetę!

24 września (piątek)
Nadmiar rzeczy

O godz. 17.00 zapraszamy młodzież od 12 roku życia  na warsztaty “Slow fashion”. Prowadzenie: Maria Stafyniak

Na warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/warsztaty-zero-waste/

O warsztatach
Z odzyskanych tkanin (stare ubrania, zasłony, torby) będziemy szyć nowe torby. Może masz starą koszulkę, sukienkę, spodnie, które Ci się znudziły? Koniecznie zabierz je ze sobą na warsztaty!
Aby torby miały osobisty charakter, będziemy szukać swojego ulubionego tekstu: piosenki, wiersza, zasłyszanych lub wymyślonych słów – i wyhaftujemy na nich wymyślony motyw. Dla mniej cierpliwych oddamy do dyspozycji farbę do tkanin i szablon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *