Program 2022

Program Festiwalu OKOlice Literatury: Marginesy

22 września (czwartek) LOS

godz. 17.00
Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gołotą i Filipem Skrońciem 
Prowadzenie: Krzysztof Lichtblau

godz. 19.00
Panel dyskusyjny o biedzie i nierównościach społecznych z udziałem Beaty Szady i Wojciecha Tochmana
Prowadzenie: Aleksandra Łukaszewicz

23 września (piątek) CZAS

godz. 12.00 
Debata oksfordzka dla młodzieży “Znaleźć się na marginesie, wybór czy konieczność?”
Prowadzenie: Paweł Kołodziński i Hubert Możdżeń [Generator Myśli Humanistycznej]

godz. 17.00 
Panel dyskusyjny o człowieku w obliczu wojny z udziałem Pawła Smoleńskiego i Marcina Mamonia
Prowadzenie: Agata Rokicka

godz. 19.00 
Projekcja filmu  “Popytka. Ukryty wymiar” (30 min.) i panel dyskusyjny z udziałem Mariny Hulii, Madiny Mazalievy, Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego wokół Dzieci i Mam z  Dworca Brześć  

24 września (sobota) PRZESTRZEŃ

godz. 12.00
Warsztaty pisania reportażu z Olą Synowiec „Jak pisać o świecie? Etyczne opowiadanie o krajach globalnego Południa”
(dla młodzieży i dorosłych – obowiązują zapisy) *sala spotkań w filii nr 7 (II piętro)
Zapisy

Opis warsztatów:
Jak pisać o krajach postkolonialnych, by unikać kolonialnych kalek, europocentryzmu, egzotyzowania i narracji „białego zbawcy”? Wspólnie zastanowimy się, jak opowiadać o świecie – w pracy reporterskiej, jak również w mediach społecznościowych.

godz. 12.00
Warsztaty międzykulturowe polsko-ukraińskie “Obce smaki” 
Prowadzenie: Weronika Fibich i Olesja Nezhywa
(dla młodzieży i dorosłych – obowiązują zapisy) *sala kameralna w filii nr 7 (parter)
Zapisy

Opis warsztatów:
Tematem przewodnim będzie GośćInność. Rozróżnianie tego, co jest nam znane, od tego co odległe; obce. Zależy nam, aby zwrócić uwagę na łatwe w przyjmowaniu oczywistości, że „swoi” są zawsze lepsi od „innych”, a własne konwencje kulturowe (czyli to, jak myślimy i działamy) traktujemy jako naturalne, oczywiste i często jedynie słuszne.
Dobrze znane wyrażenie „O gustach się nie dyskutuje”, które ma różne interpretacje w wielu językach, pozwala nam zilustrować ogromne różnice w percepcji zmysłowej między różnymi narodami, a nawet między różnymi osobami tej samej narodowości.
Ale dlaczego nie możemy dyskutować, kiedy naszym celem jest znalezienie wspólnej płaszczyzny między pozornie obcymi i różnymi, ale nie gorszymi?
Warsztaty „Obce smaki” pozwolą na rozpoznanie i oswojenie Innego jako drugiego, a nie obcego.

godz. 12.00
„Wtrącanie się” – spacer miejski z Maciejem Kowalewskim
*start przed budynkiem filii nr 7

Opis spaceru:
Oddolna urbanistyka, miejska akupunktura, mikrointerwencje, sztuka ulicy. Jedną z niezmiennych praktyk mieszkańców miast jest fizyczne oddziaływanie na przestrzeń. Czasami jest to wyryty napis na drzewie, czasami odmalowana poręcz, innym razem – przyklejona wlepka. Niektóre są zniszczeniem istniejących obiektów, niektóre – ich ulepszeniem.
Większość z interwencji rozgrywa się w przestrzeniach prywatnych i półprywatnych – widzimy je w przydomowych ogródkach i balkonowych innowacjach. Ale ślady mieszkańców można odnaleźć również w przestrzeni publicznej. Podczas naszego spaceru będziemy je tropić i o nich dyskutować.

godz. 14.00 
Prelekcja Oli Synowiec i Arkadiusza Winiatorskiego. Spotkanie z pokazem zdjęć z podróży.

godz. 16.00
Spotkanie autorskie z Olgą Gitkiewicz i Markiem Szymaniakiem 
Prowadzenie: Anna Godzińska

godz. 18.00
Panel dyskusyjny o emigracji i oswajaniu nowej przestrzeni z udziałem Ewy Winnickiej i Piotra Mikołajczaka* (autor online)
Prowadzenie: Joanna Szczepanik

godz. 20.00
Miłość i śmierć. Bezmiar i bezczas w pieśniach słowiańskich. Koncert Barbary Wilińskiej.

W kulturze ludowej istnieje, paradoksalnie, głęboki związek pomiędzy miłością i śmiercią. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy umiera młody człowiek – panna lub kawaler. Ludowa obrzędowość kieruje się wtedy również ku ceremonii wesela, aby dopełnić całości trzech najważniejszych rytuałów przejścia w życiu człowieka, do których należą narodziny, wesele i pogrzeb. Tak więc część pieśni, wykonywanych podczas pogrzebu, to pieśni weselne.
Z drugiej strony, podczas zaślubin i wesela, kiedy „umiera” panna młoda i po czasie niebytu rodzi się mężatka, śpiewa się – a może raczej śpiewało się dawniej – pieśni związane ze śmiercią, o bogatej symbolice.
W koncercie pojawią się też kołysanki, czyli pieśni śpiewane z miłości, ale czasem, znowu paradoksalnie, życzące maleństwu śmierci, a wszystko po to, aby śmierć oszukać i ochronić dziecko.
Artystka zaśpiewa przy akompaniamencie, grając na mniej znanych instrumentach: lirze korbowej, dulcymerze, kantele i suce.

Wydarzenia towarzyszące:

Akcja książkowa w ramach projektu “Spotkania przy zupie” [19-24 września 2022 r.]
Zachęcamy do przynoszenia książek do filii nr 7, przekażemy je później osobom bezdomnym.

Ktoś/Nikt  – wystawa plakatów studentów Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie [od 22 września 2022 r.]